Valentin Popa: Pentru prima dată în istorie cineva plătește pentru greșelile din manuale.
Manualele de geografie pentru clasa a VI-a vor fi retipărite pe banii Editurii Didactice și Pedagogice, nu pe banii ministerului. Anunțul a fost făcut de fostul ministru al Educației, Valentin Popa, la bilanțul celor opt luni de mandat.
Pe viitor, oficialii din minister se gândesc să introducă încă un filtru de corecție, înainte de tipărire, ca să nu mai scape nicio greșeală.
Greșeli s-au găsit și în manualele de istorie, biologie și matematica, tot pentru clasa a VI-a, pentru care s-au trimis erate.
Pentru prima dată în istorie cineva plătește pentru greșelile din manuale. Va fi un reper, cred eu, și pentru contractele viitoare între Minister și edituri, astfel încât când vom constata astfel de greșeli, ele să fie corectate pe costul editurii, a declarat miercuri Valentin Popa.