Simona Halep 2017

Cap de serie numărul doi, Simona Halep a început anul 2017 cu un test important (aşa cum i-a transmis şi Darren Cahill într-un timeout), numărul 4 WTA învingând-o pe Jelena Jankovic (54 WTA). După un prim set perfect (6-1), Simona a avut o cădere în cel de-al doilea set, a cedat iniţiativa, iar sârboaică a trimis meciul în setul decisiv (3-6). Mai atentă şi cu o deplasare bună, Halep a reuşit break-ul la 3-2 în decisiv, iar apoi setul l-a câştigat la trei, reuşind astfel ajungă în turul doi al turneului WTA de la Shenzhen (competiţie pe care a câştigat-o în 2014).

Meciul a durat o ora şi 48 de minute.

În turul doi, Simona va evolua cu învingătoarea partidei dintre Shuai Peng (China – locul 84 WTA) şi Katerina Siniakova (Cehia – locul 53 WTA).

Pentru calificarea în turul doi, Halep va prim 7.238 de dolari şi 30 de puncte WTA.

Ce a spus Simona după meci

“Jelena e o jucătoare foarte bună, nu e chiar uşor începi anul contra ei. Am început bine, am fost agresivă şi bucur am reuşit revin. Sunt foarte bucuroasă, simt bine la Shenzhen. Fiecare meci este greu”Simona Halep.

Desfăşurarea partidei Simona Halep vs Jelena Jankovic:

Setul I

Simona a intrat foarte bine în meciul cu sârboaica: a jucat în mare parte cu primul serviciu, a fost agresivă la retur, iar jocul de picioare a fost la înălţime. Jelena a încercat ţină pasul, a comentat, s-a certat, dar diferenţa a fost de cel puţin o clasă. Halep a avut emoţii o singură dată pe propriu serviciu, iar primul game câştigat de Jankovic a venit de-abia la 5-0. După 29 de minute, Simona s-a impus cu un categoric 6-1.​ Halep a comis doar două erori neforţate şi a bifat 9 lovituri direct câştigătoare.

Setul II

Jelena şi-a ridicat considerabil nivelul jocului în setul al doilea, unul în care a greşit mult mai puţin şi a fost mai agresivă. La 2-1 în favoarea sârboaicei, Simona a avut un game pe propriul serviciu pe care l-a făcut cadou adversarei. La 30-30, după un prim serviciu la teu foarte bun, Halep a trimis previzibil un smash, iar Jelena a “agăţat” mingea şi a reuşit punctul partidei. Simona şi-a pierdut pentru prima dată serviciul în meci, iar Jelena s-a distanţat la 4-1. Setul a “curs” în continuare în favoarea sârboaicei: s-a mers cu serviciul, iar Jelena a trimis meciul în decisiv după ce s-a impus cu 6-3 în al doilea set. Halep a cedat în multe momente iniţiativa, iar adversara a taxat-o prompt (Simona a comis 4 erori neforţate şi a reuşit 8 lovituri direct câştigătoare).

Set III

Decisivul a început cu un break al Jelenei – Simona a părut uşor pasivă, iar adversara şi-a continuat perioada bună din meci. A urmat însă un rebreak la zero, după un game solid făcut de Halep. Jucătoarea noastră a ratat o minge de break la 2-1, după unul din cele mai lungi schimburi ale partidei.
Desprinderea Simonei în decisiv a venit la 3-2, după un timeout medical cerut de Jelena. Darren Cahill a îndemnat-o la calm, precizându-i totul ţine doar de ea şi acest meci este un test. După ce Jelena şi-a câştigat serviciul şi a rămas în meci la 2-5, Halep a servit bine, nu i-a lăsat prea multe speranţe adversarei şi a “închis” meciul la 6-3.

2015, Cincinnati: 6-1, 6-2 pentru Simona Halep
2017, Shenzhen: 6-1, 3-6, 6-3 pentru Simona Halep.

Shenzhen: Turneu din categoria “Internaţional“. Director: Nick Freyer. La “Longgang Tennis Centre” există 32 de terenuri, iar centralul are o capacitate de 4000 de locuri şi sistem “Hawk-Eye”. În 2015, turneul a fost câştigat de Simona Halep, iar la începutul lui 2016 de Agnieszka Radwanska. La dublu, trofeul a fost cucerit în ianuarie de Monica Niculescu şi Vania King.

Turneul de la Shenzhen este dotat cu premii în valoare de 626.750 de dolari şi se desfăşoară în perioada 1-7 ianuarie 2017. Competiţia din China este transmisă în direct la Digi Sport.